Náročný porod

 

Porod vícerčat

Šestinedělí s jediným dítětem dokáže být hodně náročná záležitost, pokud žena porodí dvojčata nebo vícerčata je všeho ještě tak trochu víc. Logicky jsou potřeba další ruce navíc a to nejen v období šestinedělí, ale mnohem déle. Po porodu trojčat má rodina nárok na pečovatelku od obce, rodiny s dvojčaty jsou na obě děti samy. V prvních měsících s vícerčaty je potřeba umět zorganizovat novou početnější rodinu a hlavně si zajistit pomoc, kde se jen dá – příbuzní, přátelé nebo profesionální pomoc.  Více o dvojčatech zde.

Porod císařským řezem

Císařský řez je velká břišní operace a  po každé operaci je třeba určitý čas na zotavení. Žena potřebuje ve velké míře podporu a empatický přístup, aby se mohla zotavit fyzicky a v mnoha případech – zvlášť po akutní sekci – i po psychické stránce. Je náročnější nastartovat kojení, žena může být více unavená, musí se starat o pooperační jizvu. Často se ještě vyrovnává s pocity viny, neschopnosti, nenaplnění představ o porodu a nepochopením okolí, proč toto všechno vůbec řeší. Žena potřebuje velmi citlivý přístup – a přesně to vám mohu nabídnout.

Předčasný porod

Po předčasném porodu většinou následuje delší pobyt v porodnici. Žena se vyrovnává s nečekanou situací a mnoha rozporuplnými pocity, k tomu se přidává strach o zdravotní stav miminka. Ve většině porodnic dochází k dlouhodobé separaci od dítěte. Rodina se ocitá v náhlé emotivně vypjaté životní situaci. Blízké okolí rodiny si v mnoha případech neví rady, jak reagovat, čímž dochází k nedorozuměním a ztížení už tak náročné situace. Ženám po předčasném porodu nabízím návštěvy i v porodnici a prodloužení mateřské péče do doby šesti týdnů po původním termínu porodu.

Přerušení ženské linie

Co je přerušení ženské linie? Jednoduše řečeno nedostupnost vlastní matky, ať už z důvodu jejího úmrtí, odchodu od rodiny nebo jiných důvodů. Ztráta vlastní matky je doživotní rána, kterou znovu otevírá obzvlášť těhotenství, porod a péče o miminko. Matka bez matky si může připadat nejistá ve své nové roli, znovu se otevírají pocity ztráty, vynořují se pochybnosti o vlastních mateřských schopnostech a často se objevuje i nejhorší obava – co když nechám své dítě opuštěné, jako se to stalo mě? Matkám bez matek nabízím podporu a péči ještě před porodem – vyslechnutí vašeho příběhu, sdílení obav a přání, empatický a neposuzující přístup je samozřejmostí – a po porodu, jak dlouho budou potřebovat.

 dvojčata