Dvojčata

TROCHU VÍCE O DVOJČATECH

Dvojčata,těhotenství a porod

Těhotenství s dvojčaty je nádherná zkušenost, ale chvílemi i dost náročná záležitost. Fyzicky se žena vyrovnává s větším bříškem, v mnoha případech i vyšší únavou, je potřeba trochu přibrzdit a více o sebe dbát. Výjimkou nejsou ani četnější prohlídky u lékaře. Po psychické stránce mohou přijít větší obavy z toho, jaký bude porod a hlavně nejčastější obava – jak to všechno zvládnu, až se dvojčata narodí. Bohužel okolí ženám s vícečetným těhotenstvím nebývá moc oporou – časté je strašení předčasným porodem, zdravotními riziky. Je dobré naučit se už v těhotenství podobné řeči neposlouchat, nebrat si je osobně a pořád dokola si opakovat – kdo nezažil, nepochopí. Ať už se vaše dvojčata narodí přirozeně nebo sekcí, v termínu nebo předčasně – věřte, že to zvládnete.

Šestinedělí

Klíčová slova pro šestinedělí s dvojčaty – pomoc a odpočinek. Už během těhotenství si zajistěte výpomoc alespoň pro dobu šestinedělí, i kdyby jen na pár dní v týdnu. Budete se seznamovat a navazovat vztah hned se dvěma dětmi najednou, budete potřebovat hodně odpočívat a někdy se budete potřebovat rozdvojit. Velmi často se zapomíná na to, že šestinedělí je především doba na zotavenou pro ženu po porodu, doba vyhrazená jí samotné a jejím dětem. Vaření, úklid a nákupy ať obstará někdo méně vytížený. Vřele doporučuji mít všechny věci pro miminka připravené dlouho před termínem, není třeba se v šestinedělí stresovat ještě sháněním toho, co vám případně chybí.

Ženám s dvojčaty nabízím

Péči před porodem – vyslechnutí vašich nadějí, přání, obav. Poradenství ohledně přípravy na příchod dvojčat – oblečení, koupání apod.

Péči v šestinedělí – psychickou podporu po porodu, poradenství při kojení dvojčat, pomocnou ruku při hledání vlastní představy o péči o miminka, podporu při komunikaci s miminky, vědomý a citlivý přístup, maximální podporu vašich mateřských kompetencí, péči o domácnost.

Péči po skončení šestinedělí – jelikož s dvojčaty je dvojnásobné množství radostí i starostí a práce, nabízím ženám s dvojčaty prodloužení mateřské péče dokud budou potřebovat. Platí i pro ženy s jedním miminkem a dalším dítětem, které ještě nenavštěvuje školku.

  Moje zkušenost s dvojčaty

Když nám paní doktorka na ultrazvuku sdělila, že čekáme dvojčata, byl to pro mě hodně velký šok. Chvilku mi trvalo tu informaci přijmout. Těhotenství jsem si užívala, hlavně když se kluci začali v bříšku přetlačovat a my jsme hádali, jestli tu vlnku dělá ručička nebo nožička a kterému z nich asi patří. Porod přišel nečekaně o šest týdnů dřív, byl nutný akutní císařský řez – jeden z chlapečků vážil 2 200 gramů, druhý 1 500. Následoval měsíc a půl dlouhý pobyt dvojčat v nemocnici. Šestinedělí bylo hektické, stejně jako prvních půl roku. Kojení jsme kombinovali s krmením z lahvičky, obzvlášť noci stály za to. Na druhé straně jsem si užívala dvojnásobných úsměvů, pokroků a legrácek. Dnes jsou z kluků nádherní a zdraví rošťáci. Vzkaz budoucím maminkám dvojčat – mnohokrát budete padat únavou, často si budete říkat, jak tohle může proboha jeden člověk zvládnout, ale ani jednou vás nenapadne, že byste s někým měnily, protože život s dvojčaty si rozhodně užijete naplno a nikdy se nebudete nudit.

na bedýnce