Přírodní léčba v šestinedělí

Nachlazení v šestinedělí a při kojení – přírodní léčba

 

V době šestinedělí a v období, kdy kojíte, je lepší spoléhat nejprve na přírodu a její „léky“ než se okamžitě uchylovat k lékům chemickým.

 

Podpora imunity pomocí stravy

 

V první řadě se vyplatí upravit stravu. Vařit jídla, která organismus prohřívají, to znamená používat potraviny s prohřívajícím účinkem na tělo. Z obilovin jsou to především jáhly, pohanka, oves a ječmen.  Oves ve formě vloček na kaše, sušenky nebo v müsli. Ječmen jako kroupy, jáhly a pohanka jako součást příloh. Všechny obiloviny je možné používat ve formě mouky – na pečení , do palačinek, lívanců nebo jako kaše.

Je žádoucí do jídelníčku zařazovat hodně sezónních potravin, protože pro tělo jsou lépe stravitelné a přirozenější.

Byla prokázána souvislost mezi nachlazením a konzumací velkého množství čerstvé zeleniny, ovoce a šťáv z nich připravených, obzvlášť platí pro citrusy. Tyto potraviny organismus ochlazují, což vzhledem k chladnému počasí není žádoucí. Zdá se to v rozporu s obecně přijímaným přesvědčením o prospěšnosti čerstvé zeleniny a ovoce, které je samozřejmě pravdivé, ale jídelníček je třeba přizpůsobovat okolnostem – zdravotnímu stavu, ročnímu období, pracovní zátěži, která je v šestinedělí a po dobu kojení zvýšená.

V podzimním a zimním období konzumujeme zeleninu převážně tepelně upravenou. Dlouho a pomalu vařené zeleninové, případně masové, vývary jsou vhodnější než talíř čerstvého salátu. Zelenina dušená, vařená nebo napařená je dobrou volbou. Trochu také zvýšíme spotřebu zdravých tuků – panenské oleje, ghí ( přepuštěné máslo ) a olejnatá semínka. Tím tělu usnadníme vstřebáváním v tucích rozpustných vitamínů a účinně podporujeme imunitu.

Když už nemoc přijde

 

Pokud se nachladíte a dostanete rýmu nebo kašel, nejprve je dobré se obrátit k přírodním prostředkům a existuje jich dost s účinností srovnatelnou s chemickými léky. Ať už se jedná o bylinkové čaje, speciální výluhy, tinktury nebo zábaly. Účinnou pomocí je i aromaterapie.

 

Jak na rýmu a kašel

Při rýmě zajistíme dostatečnou vlhkost vzduchu v místnosti. V případě lehčí rýmy stačí osvěžení a dezinfekce vzduchu aromalampou nebo difuzérem. Pokud máte silně ucpaný nos a dutiny, pomůže inhalace páry s esenciálními oleji – nevhodná pro osoby s těžkým astmatem, sennou rýmou nebo závažným onemocněním dýchacích cest.

Do aromalampy používáme oleje s ohledem na miminko, v šestinedělí je z tohoto důvodu při rýmě použitelný pouze levandulový olej. Do aromalampy maximálně 2 kapky, do difuzéru 1 kapku nejprve rozmíchanou v čajové lžičce vody. Inhalaci páry provádíme v jiné místnosti než je miminko a následně dobře vyvětráme. Výborné jsou oleje – buď jednotlivě nebo v kombinaci maximálně tří druhů – levandule, tea-tree, tymián, eukalyptus, máta peprná nebo borovice. Tyto oleje pomáhají snížit tlak v dutinách, navíc mají skvělé protizánětlivé účinky.

Při kašli pijeme bylinkové čaje s obsahem majoránky, saturejky, tymiánu nebo yzopu. U nás na kašel dobře zabírá šťáva z cibule – nakrájenou cibuli zasypeme třtinový cukrem nebo zalijeme medem a užíváme po lžičkách. V období kojení bych ji však raději nahradila čajem z cibule a majoránky. Z jedné cibule oloupeme jen nejvrchnější slupku, rozkrojíme na čtvrtiny a dáme vařit do vody ( tak půl litru ) asi na 15 minut, ke konci vaření přisypeme hrstičku majoránky, necháme ještě přejít varem, stáhneme z ohně a necháme vychladnout do vlažna. Sladíme medem.

 

Přírodní obklady na problémy při nachlazení

 

Obklad ze syrových brambor: 1 až tři větší brambory nastrouháme najemno, syrový list bílého zelí nadrtíme válečkem, špetka sušeného zázvoru, zamíchat a zahustit jakoukoli moukou. Směs přiložíme na postižené místo, zavážeme bavlněnou látkou a přikryjeme složeným ručníkem, necháme působit dvě hodiny, můžeme přikládat několikrát denně.

Používáme na bolesti kloubů, bolesti krku, akutní zápal průdušek a plic.

Tvarohový obklad:  Nahřejeme tvaroh na pařáčku na příjemnou teplotu, do něho zamícháme dva až tři stroužky rozmačkaného česneku, vzniklou hmotu zabalíme do pleny. Hrudník natřeme sádlem nebo ghí a přiložíme obklad. Necháme působit jednu hodinu.. Přikládáme jednou denně několik dní.

Používáme na suchý a dráždivý kašel.

 

Cibulový obklad:  Cibuli nakrájenou na kostky dusíme na malém množství vody zároveň s trochou anýzu několik minut. Zabalíme do velkého kapesníku a přiložíme na krk, zavážeme bavlnou a necháme působit do vychladnutí. Můžeme opakovat několikrát denně.

Používáme při bolestech v krku.

 

Teplý bramborový zábal: Uvařené rozmačkané brambory naneseme na polovinu pleny, překryjeme druhou polovinou a pokud už brambory trochu vychladly, přiložíme na hrudník. Zábal ještě přikryjeme vlněnou šálou a necháme působit jednu hodinu.

Používáme při bronchitidě.

Je samozřejmé, že prostředky přírodní lékárny nezabírají tak rychle, jako chemické léky, ale rozhodně jsou šetrnější a v konečném výsledku stejně účinné. Léčba přírodní cestou zabere více času a chvíli trvá než přinese úlevu. Bohužel v dnešní uspěchané době se lidé snaží o co nejrychlejší a nejúčinnější úlevu bez ohledu na vedlejší účinky takového postupu. Dopřejte si alespoň v době péče o miminko luxus delšího času na šetrnou léčbu. Prospíváte tím sobě i děťátku.

Vyplatí se nepodceňovat vliv klidového režimu v době nemoci. Jediné, co musí dělat kojící žena v době nemoci je – kojit. Všechno ostatní může udělat kdokoliv jiný. Pro celé šestinedělí platí zvýšená potřeba odpočinku a klidu, v případě nemoci platí dvojnásob. To nejlepší, co můžete udělat pro svoje miminko je dbát na vlastní zdraví a pohodlí. Jen když vy, jako maminka, budete v pohodě a spokojená, může být v pohodě a spokojené i vaše dítě.

 

 

Zdroje:

Vladimíra Strnadelová, Jan Zerzán: Radost ze zdravých dětí

Rudolf Hauschka: Člověk a výživa

MUDr. Judita Hofhanzlová: Zdraví pro ženu a dítě přírodními prostředky

Gill Farrer-Hallsová: Aromaterapie od A do Z

Valerie Ann Worwood: Voňavá lékárna